Jakie zalety posiadają małe domy

Kategoria: Kategoria (pl-pl) Opublikowano: niedziela, 09, wrzesień 2018 Super User Drukuj E-mail

 

www.e-domy.pl to miejsce, w którym oglądać możemy liczne projekty małych domów. Czym się one charakteryzują, a przede wszystkim – czy warto w nie inwestować?

 

Mały, czyli jaki

 

W budownictwie pod pojęciem tym rozumie się budynki, których powierzchnia użytkowa mieści się w granicach od 100 do 140 metrów kwadratowych. Nie są to zatem okazałe rezydencje, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by małe domy posiadały piętro lub poddasze użytkowe. Projekty ich często uwzględniają takie rozwiązania, co pozwala dostosować budynki nawet do wąskich, teoretycznie mało perspektywicznych pod względem budowlanym działek.

 

Zalety i wady

 

Zanim zdecydujemy się na zakup jednego z projektów małych domów, musimy wiedzieć, z jakimi konsekwencjami musimy się liczyć. Mniejsze budynki są zdecydowanie bardziej ekonomiczne. Tańszy jest nie tylko etap ich budowy, ale przede wszystkim późniejsze utrzymanie (mniejsze koszty grzewcze, opłaty za prąd czy gaz). Ponadto, małe domy są łatwiejsze w aspekcie dokonywania ewentualnych remontów lub koniecznych renowacji. Szybciej również je posprzątamy, a także zachowany w nich ogólny ład i porządek (rzeczy nie gubią się na mniejszej powierzchni). Wadą zamieszkiwania w niewielkich budynkach jest natomiast... ich rozmiar. Może się zdarzyć, że nasze dzieci będą zmuszone do zajmowania wspólnego pokoju lub nasza sypialnia zostanie z konieczności połączona z salonem.

 

Czy warto?

 

Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych i oczekiwań. Projekty małych domów są przede wszystkim dla tych osób, którym zależy na oszczędnością lub które wiedzą, że w przyszłości nie będą posiadały wielkiej rodziny.

 

 

 

Odsłony: 68