Najprościej rzecz ujmując maszyny przemysłowe można określić jako maszyny, które są stosowane w przemyśle różnego rodzaju. Można tutaj wymienić między innymi:

 

-maszyny górnicze (maszyny do wydobywania materiałów),

-maszyny włókiennicze (wszelkiego rodzaju maszyny do szycia i ciecia materiałów),

-urządzenia hutnicze (jak piece przemysłowe),

-maszyny budowlane (takie jak różnego rodzaju dźwigi, podnośniki czy wciągarki),

-maszyny papiernicze i drukarskie (takie jak drukarki wielkoformatowe),

-obrabiarki (takie jak maszyny CNC – frezarki, tokarki, wycinarki)

 

Urządzenia hydrauliczne

 

Urządzenia hydrauliczne to maszyny, które do swojej pracy wykorzystują napęd hydrauliczny. Napęd ten przekazuje energię za pomocą cieczy. Maszyny te wykorzystuje się w górnictwie, hutnictwie, a także w obrabiarkach czy w maszynach budowlanych. Ich popularność wynika z tego, że są to zazwyczaj niezawodne maszyny, które są mają zwartą budowę, dzięki czemu można ograniczyć ich gabaryty, są odporne na duże obciążenia, są bardzo precyzyjne, elementy maszyn podlegają standardom dzięki czemu są dość uniwersalne, ich koszt konserwacji jest stosunkowo niski.

 

Do zasilania tego typu maszyn bardzo często stosuje się agregaty hydrauliczne. Są to urządzenia mobilne zazwyczaj o napędzie elektrycznym lub spalinowym. Agregaty te znajdują zastosowanie do zasilania maszyn przemysłowych takich jak maszyny budowlane na przykład młoty hydrauliczne czy wiertnice poziome, ale także do zasilania maszyn leśnych i rolnych. Stosuje się je również w takich gałęziach przemysłu jak przemysł samochodowy, gumowy, chemiczny, a także spożywczy.

 

Agregaty zazwyczaj składają się z takich elementów jak:

-zbiornik na olej,

-silnik,

-pompa,

-zawór sterujący,

-rama,

-dźwignia sterująca,

-blok przyłączeniowy.

 

W przypadku agregatów elektrycznych nie występuje zbiornik na olej, gdyż moc nie jest pobierana z paliwa, lecz poprzez prąd z sieci lub prąd wytworzony przez generator prądu.

 

Maszyny odlewnicze

 

Innymi często stosowanymi w przemyśle maszynami są maszyny odlewnicze. Stosuje się je do wykonywania obiektów poprzez zalaniu przygotowanej formy ciekłym materiałem takim jak metal, gips, wosk, czy różnego rodzaju mas. Maszyny odlewnicze mogą mieć różne zastosowanie:

 

  • Wykonywanie form i rdzeni
  • Przygotowywanie mas formierskich
  • Oczyszczanie

 

Maszyny do przygotowywania form i rdzeni stosuje się do tworzenia form odlewniczych, które służą do formowania materiałów końcowych. W zależności od użytego materiału, formy powinny być odpowiednio wytrzymałe i odporne na działanie wysokich temperatur (zwłaszcza w przypadku odlewów z ciekłych metali).

Maszyny do przygotowywania mas formierskich służą do przygotowywania materiału odlewniczego. Ich funkcjonalność musi zapewniać, że przygotowany materiał nie zastygnie zbyt wcześnie i będzie miał odpowiednią gęstość i temperaturę.

Natomiast maszyny do oczyszczania używane są do oczyszczania odlewów z masy formierskiej.