W przemyśle transportowym jednym z kluczowych elementów działania jest monitoring. Dzięki niemu możliwe jest nie tylko ustalenie obecnego położenia danego kierowcy, ale także obliczenie przejechanych przez niego kilometrów czy obliczenie zużycia paliwa. Są to kluczowe elementy niezbędne do prawidłowego zarządzania flotą pojazdów i kierowców. Na rynku istnieje wiele systemów do monitorowania pojazdów, większość z nich opiera się o technologię GPS.

Monitoring pojazdów zazwyczaj pozwala na zapisywanie przebytych tras. Dzięki temu można uzyskać wiele informacji na ich temat. Do głównych narzędzi tego typu można zaliczyć lokalizatory i monitoring oparty o GPS, a także programy służące do zarządzania flotą pojazdów. Urządzenia tego typu pozwalają między innymi na:

 

-kontrolę czasu pracy pojazdów i pracowników. Aplikacje łączą ze sobą monitoring GPS i lokalizację telefonów komórkowych, dzięki czemu można śledzić nie tylko trasę przebytą przez pracownika, ale także położenie samego pracownika co pozwala na sporą kontrolę nie tylko wykonywanej pracy, ale także odbywania odpoczynków, które są obowiązkowe podczas dłuższych tras.

 

-kontrolę zużycia paliwa. W wielu koszty ponoszone na paliwo są ogromne, stąd też niemożliwość mierzenia jego zużycia stanowiło ogromny problem nie tylko finansowy, ale także logistyczny. Dlatego powstało wiele sposobów na monitorowanie tego zasobu. Opierają się ona głównie na ewidencji faktur opłacanych za paliwo, połączonych z monitorowaniem GPS, dzięki czemu można wykryć wszelkie nieprawidłowości, a dzięki informacji o przebytej trasie można łatwo obliczyć faktyczne zużycie paliwa.

 

Programy bardzo często posiadają mobilne aplikacje, które umożliwiając śledzenie tras z każdego miejsca i urządzenia podłączonego do internetu. Ponadto pozwalają one nie tylko kontrolować zużywanie paliwa czy czasy przejazdów, ale także planować i wyznaczać najbardziej optymalne trasy. Co więcej systemy tego typu mogą zwiększyć bezpieczeństwo, gdyż dzięki całodobowemu monitoringowi łatwo wykryć miejsce, którym przebywa skradziony samochód.

 

Systemy tego typu stosuje się także w przypadku samochodów służbowych, głównie w celu śledzenia agentów pracujących w terenie. Dzięki nim można sprawdzać nie tylko przebytą przez nich trasę, ale także czy odwiedzili wszystkich klientów danego dnia.

 

Inną bardzo ważną funkcją związaną z monitoringiem floty jest zarządzanie nią. Nowoczesne i dobrze dobrane programy pozwalają na łatwe i efektywne zarządzanie flotą pojazdów. Dzięki nim można wyznaczać miejsca postojowe i czas odpoczynku. Dzięki temu kierowcy mają dostęp nie tylko do informacji o miejscu postoju, ale także o optymalnej trasie i minimalnej prędkości jaką muszą jechać, aby dostać się tam na czas. Programy tego typu pozwalają także na dobór odpowiednich kierowców i pojazdów do konkretnych tras. Dzięki licznym wykresom i informacją na przykład o opóźnieniach czy wypadkach, można na bieżącą dostosowywać plan do potrzeb firmy, a także przewidywać niektóre zdarzenia.