W dobie nowoczesnych technologii trudno wyobrazić sobie działanie magazyny bez wsparcia różnego rodzaju urządzeń i maszyn. Umożliwiają one nie tylko prawidłowe przechowywanie zapasów czy produktów lub przesyłek, ale także zdecydowanie ułatwiają zarządzanie tymi rzeczami i są kluczowymi elementami logistycznymi. Bardzo często pozwalają one ograniczyć koszty jakie generują magazyny, a także ułatwić pracę pracownikom. Do urządzeń magazynowych można zaliczyć m.in. urządzenia do składowania, ochrony przeciwpożarowej czy wszelkiego rodzaju zabezpieczenia.

 

Kluczowymi elementami większości magazynów są również urządzenia przeznaczone do transportu magazynowanych materiałów. Można do nich zaliczyć przede wszystkim wózki widłowe, paletowe, a także suwnice. Bez tych urządzeń ciężko wyobrazić sobie prace w magazynie. Nie tylko skracają one czas dostawy materiałów, ale także pozwalają na jednorazowy przewóz większej ilości materiałów. Dzięki temu nie tylko czas, ale i koszt ich dostarczenia diametralnie się zmniejsza. W większości wypadków do obsługi tego typu urządzeń niezbędne są specjalistyczne uprawnienia.

 

Wózki widłowe

 

Najczęściej stosowaną maszyną w magazynach jest wózek widłowy. W fachowej terminologii określa się go jako wózek jezdniowy podnośnikowy. Jest to pojazd mechaniczny o napędzie silnikowym, które został przystosowany do przewozu różnego rodzaju materiałów. W zależności od modelu i przeznaczenia, jego udźwig może sięgać nawet kilkudziesięciu ton. Są to maszyny używane do tak zwanego transportu bliskiego. Wózki widłowe możemy podzielić ze względu na typ napędu na:

-wózki widłowe elektryczne,

-wózki widłowe akumulatorowe,

-wózki widłowe benzynowe.

 

Wózki można podzielić również ze względu na rodzaj eksploatacji na wózki:

-unoszące,

-podnośnikowe,

-ciągnikowe,

-specjalne.

 

W przemyśle systemy transportowe najczęściej dotyczą przewozu różnego rodzaju materiałów, elementów i produktów z miejsca magazynowania do miejsca docelowego. Są to tak zwane systemu transportu i przeładunkowe. W tym celu stosuje się szereg urządzeń, które składają się na działający system transportowy.  Maszyny tego typu bardzo często stosuje się w magazynach i na placach budowlanych. W jego skład mogą wchodzić różnego rodzaju elementy:

 

1. Suwnice

 

Suwnica to maszyna wykorzystywana w transporcie bliskim, która została wyposażona w mechanizmy podnoszenia i opuszczania takie jak wciągarka lub wciągnik. Najczęściej stosuje się je do transportu materiałów w pionie, a także w poziomie na przestrzeni organicznej torem jazdy suwnicy lub wysokością ograniczoną wysokością maszyny lub szerokością mostu.

 

Każda suwnica powinna być opisana przez producenta takimi parametrami jak poziom udźwigu, numer rejestracyjny Urzędu Dozoru Technicznego oraz grupą natężenia pracy. Dzięki temu można zapoznać się nie tylko z możliwościami samej maszyny, ale także zastosować odpowiednie środki bezpieczeństwa.

 

Jednym z ciekawych odmian suwnic są suwnice bramowe. Wykorzystuje się je często w stoczniach. Jej budowa składa się z pomostu, który jest zawieszony na dwóch bocznych mostach. Każda z bram wyposażona jest w podwozie. Operator znajdujący się w kabinie operuje cięgnikami, które posuwają się po pomoście. Suwnica może być również sterowana zdalnie.

 

2. Żurawie

 

Kolejną maszyną bardzo często stosowaną w przemyśle, a czasami także w pracach rolniczych są żurawie. Gabaryty tych urządzeń są bardzo różne, od bardzo małych, których zasięg wynosi do kilku metrów (stosowanych na przykład podczas napraw urządzeń elektrycznych lub w straży pożarnej) po te bardzo duże, które sięgają ponad sto metrów (stosowane na placach budowlanych przy tworzeniu dużych konstrukcji).

 

Każdy żuraw składa się z kolumny i wysięgnika. Kolumnę zazwyczaj stanowi obrotową podstawę żurawia. Na końcu wysięgnika mocuje się cięgnik, który służy do mocowania transportowanych materiałów. Można go wciagać i opuszczać dzięki czemu możliwy jest transport w pionie. Transport w poziomie ogranicza się do obszaru na jaki sięga podstawa, która zazwyczaj ma możliwość obrotu o 360 stopni. Ponadto żurawie można podzielić na stacjonarne (niemożliwe do przenoszenia), a także przenośne (o mniejszej i lżejszej konstrukcji, dzięki której można je przemieszczać).

 

3. Wciągniki i wciągarki

 

Kolejnym często stosowanym narzędziem są wciągniki i wciągarki. Są to maszyny przystosowane do pionowego podnoszenia ładunku, najczęściej za pomocą lin lub łańcuchów. Zazwyczaj posiadają one formę stacjonarną, przez co transport materiałów może odbywać się tylko na ograniczonej przestrzeni i po ograniczonym torze. Mogą one posiadać napęd elektryczny lub ręczny, choć ten jest niezwykle rzadko stosowany.